“DRUGA LINIJA” U SAVREMENOJ GALERIJI U SUBOTICI

“DRUGA LINIJA” U SAVREMENOJ GALERIJI U SUBOTICI

Foto: Facebook

Objavio: Magločistač

29.12.2017

Kategorija: Subotica

U okviru Novogodišnje revije dokumentarnih filmova domaćih autora, u organizaciji udruženja DokSrbija, u Savremenoj galeriji u Subotici će u petak, 29. decembra, od 19.30 časova, biti prikazan film “Druga linija”, reditelja Nenada Miloševića.

 

Foto: Facebook

Film “Druga linija”, kako se navodi u pozivu, nastaje iz potrebe da se sa današnje pozicije osvetli atmosfera, umetničke akcije, prostori okupljanja i produkcija protagonista progresivne novosadske kulturne scene sa kraja 60-tih i početka 70-tih godina, razlozi njenog gašenja i posledice takvog postupka na današnju umetničku praksu i život grada.

 

Dokumentarni film je rezultat dugogodišnjeg istraživanja neoavangardne kulturne i umetničke scene s kraja 60-ih i tokom 70-ih godina u Novom Sadu, koja je do danas ostala marginalizovana. Tokom svog kratkog i produktivnog delovanja, pod okriljem Tribine mladih, kuće novosadske avangarde, ovaj umetnički pokret je bio u direktnoj sprezi, ne samo sa važnim umetničkim centrima tadašnje Jugoslavije, nego i deo svetskih umetničkih tokova.

 

“Državni aparat je surovo intervenisao, zabranjeni su časopisi, smenjeno rukovodstvo, filmovi su bunkerisani, protagonistima je suđeno, a dvojica su osuđena na zatvorske kazne. Kako to da je retrogradni mehanizam gušenja i uklanjanja najkreativnijih i najreprezentativnijih progresivnih impulsa u našoj sredini tako aktuelan i danas?” – stoji u najavi događaja.

 

Nakon projekcije će se održati razgovor sa rediteljem Nenadom Miloševićem i umetničkom direktorkom filma Danielom Dimitrovskom. Razgovor će voditi Petar Mitrić.

 

(Magločistač)

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.