Duh površnosti, trivijalnosti, pučke zabave, komercijalizacije i podilaženja jeftinom ukusu najšire publike. Sve to ni ove godine nećete videti na festivalu Desire u Subotici. Sad il’ nikad. Festival je i ove godine, likom i delom, otvorio čovek koji ga je stvorio i koji ga živi. A on će ga i zatvoriti. Predstavama M.I.R.A. i Kapital, rađene po Urbanovom šablonu provokacije i kritike savremenog teatra. I društva uopšte.
“Bitef se najteže implementirao, sama Mira Trajlović govori o tome, najteže se implementirao među glumcima srpskog ili jugoslovenskog glumišta. I dan danas je ogromna borba da se izEvlači iz tog nekog devetnaestog veka, tog pogrešnog Stanislavskog, da umetnost i pozorištve vrlo ozbiljna stvar. Nije samo mašina koja radi i koja održava i koja se gleda iz nekog kulturnog običaja. Eto, ova predstava govori o tome”, kaže direktor Pozorišta Deže Kostolanji, osnivač festivala, Andraš Urban.
Oni koji su dušu prodali, mogu da je materijalizuju i otkupe od Arpada Slančika, čija izložba Herc prati ovogodišnji festival, zajedno sa još nizom razgovora, izložbi i koncerata tokom osam dana njegovog trajanja.
“Razlikujemo se u tome da mi isto to radimo kroz celu godinu. Mi ne radimo festival pa se vraćamo u ponedeljak nečem drugom, nego radimo festival i zovemo stvari u kojima osećamo neku bliskost sa nama. Mi i dalje radimo ovo što verujemo. Znači, nismo samo opozicionari ili revolucionari, ili, ajde, buntovnici samo za vreme festivala. Možda sam ja sad koristio pogrešne termine, ali razume se na šta mislim. Ne bavimo se time samo osam dana, nego tri stotine šesdeset i pet. Znači, to nam je život”, dodao je Urban.
Svake godine festival ostaje bez nekog od njegovih vernih posetilaca. Pre par godina otišao je Jovan Ćirilov. A u praskozorje jedanaestog Desirea, prazna stolica ostala je iza čika Josipa Tikvickog, jednog od najvernijih pozorišnih gledalaca.
Ostala za nekog koga će deo repertoara ostaviti bez daha i vezati za dugi niz godina.
Izvor: RTV (Boris Šuman)
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.