DEMOKRATSKA STRANKA: ZAŠTIĆENO GRADSKO JEZGRO SUBOTICE ZASLUŽUJE PRIMERENIJA REŠENJA

DEMOKRATSKA STRANKA: ZAŠTIĆENO GRADSKO JEZGRO SUBOTICE ZASLUŽUJE PRIMERENIJA REŠENJA

Objavio: Magločistač

28.05.2019

Kategorija: Subotica

Povodom aktuelnog presvlačenje trotoara u Rudić ulici novim slojem asfalta, Gradski odbor Demokratske stranke (DS) u Subotici se oglasio saopštenjem za javnost u kom se navodi da zaštićeno gradsko jezgro “zaslužuje da se donosioci odluka njime bave uz poštovanje reči struke, urbanista i arhitekata, ali i uz konsultovanje građana, te da je potrebno da se jezgru posveti više pažnje i malo više kreativnosti.”

Kao primere dobre prakse, iz DS-a navode popločavanje ulica Dimitrija Tucovića (tzv. „Borovo ulice“) i trotoara do knjižare „Danilo Kiš“ klinker opekom u periodu od 2006. do 2010, “materijalom nesumnjivo veće estetske vrednosti i primerenijem ambijentu centra Subotice. Logično i primereno bi bilo da se popločanje klinker opekom nastavilo i u Rudić ulici, potom u ulici Matka Vukovića i dalje, u centralnim gradskim ulicam”, zaključuju iz DS-a.

Oni, takođe, apeluju na gradske vlasti i da stave na stranu rešenje koje se pominje kao zamena za „Zelenu fontanu“ od Žolnai keramike, jer je projekat koji predviđa prskalice u parteru naručen od strane tadašnjeg direktora Direkcije za izgradnju Josipa Kovača Strike bez konsultacija sa gradonačelnikom, Gradskim većem ili Skupštinom grada i izrađen protivno zakonom predviđenoj proceduri, odnosno bez javnog uvida, javne rasprave i bez odobrenja Komisije za planove na urbanistički projekat koji je morao biti izrađen po Zakonu, zbog čega je realizacija tog projekta bila zaustavljena.

“Smatramo da ‘Glavni trg’ našega grada ipak zaslužuje više. Takođe, radovi na Trgu nisu ni mogući sve dok gradilište Narodnog pozorišta zauzima dobar njegov deo, te stoga ni žurbi nema mesta.”

Gradski odbor DS-a zalaže se za sasvim drugačije rešenje pitanja uređenja Trga, uz uvažavanje procedura koje se primenjuju u savremenim demokratskim društvima i neophodne konsultacije sa građanima, kojima javni prostori pripadaju i koji taj prostor i koriste:

“Smatramo da je potrebno da se za idejno rešenje Trga slobode i buduću fontanu raspiše međunarodni arhitektonsko-urbanistički konkurs, da se do rešenja dođe kroz uključivanje građana u procese odlučivanja, da rešenja prođu javnu raspravu i da se tek potom, na osnovu usvojenog idejnog rešenja, pristupi izradi projektne dokumentacije predviđene zakonom i, konačno, i samoj izgradnji usvojenog rešenja. Jedino na taj način možemo doći do rešenja koje će biti primereno i razvoju grada i njegovom secesijskom jezgru, i kojim će se Subotičanke i Subotičani ponositi, baš kao što su bili ponosni na centar svoga grada pre trideset i više  godina kada je uvedena i uređena pešačka zona, po čemu je Subotica bila jedan od prvih gradova u tadašnjoj SFRJ”, poručuju iz Gradskog odbora DS-a.

 

(Magločistač)

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.