DAN OSOBA SA DAUNOVIM SINDROMOM: LJUBAV NE BROJI HROMOZOME

DAN OSOBA SA DAUNOVIM SINDROMOM: LJUBAV NE BROJI HROMOZOME

Izvor: keywordsuggest.org

Objavio: Magločistač

21.03.2019

Kategorija: Subotica

U Srbiji živi oko dve hiljade osoba sa Daunovim sindromom – hromozomopatijom čije su karakteristike specifičan izraz lica i intelektualni deficit. Za one koji žive u Subotici to nisu prepreke za srećno detinjstvo, školovanje i rad.

Ko je danas nosio različite šarene čarape, simbolizovao je različitost i Dan osoba sa Daunovim sindromom. Po oceni roditelja, ključ za razvoj ove dece jeste u njihovom prihvatanju, koje simbolizuje i današnja manifestacija u Subotici.

“Ako prihvati porodica, onda nekako lakše, ja mislim, mogu i ostali – komšije, prijatelji, poznanici, rodbina da prihvate i ako ti staneš uz to svoje dete – onda može sve da ide kako treba”, kaže Ruža Hrnjak, jedna od majki.

“Deci sa Daunovim sindromom treba puno ljubavi i pažnje da bi se razvijali. Treba puno strpljenja, znaju biti dosta tvrdoglavi. Treba im se potpuno posvetiti”, dodaje majka dečaka sa Daunovim sindromom Vesna Milošević.

U Subotici za njih nema zatvorenih vrata. Mogu da se školuju i rade. Kao i sva ostala deca.

“Dolazim iz srednje škole, tehničke, “Lazar Nešića”, ja sam pekar. A kad završim školu, radiću kiflice i burek”, kaže jedna od njih, Ivana Petković.

Da ljubav ne broji hromozome, pokazali su korisnici Dnevnog boravka za odrasla lica pri Domu “Kolevka” i njihovi vršnjaci iz nekoliko osnovnih škola i organizacija. Modnom revijom i inkluzivnim radionicama. I šarenim čarapama.

 

Izvor: RTV (Boris Šuman)

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.