ČEŠKA PREDLAŽE SLANJE VOJNIKA U MAĐARSKU

ČEŠKA PREDLAŽE SLANJE VOJNIKA U MAĐARSKU

Foto: Tatjana Ljubić, Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

02.10.2015

Kategorija: Subotica

Češka predložila da ta zemlja, Poljska i Slovačka pošalju stotine vojnika u pomoć Mađarskoj da zaštiti granice.

Češka vlada je predložila da tri srednjoevropske države pošalju stotine vojnika i policajaca u pomoć Mađarskoj da zaštiti svoje granice od priljeva izbjeglica u šengensku zonu, izjavili su zvaničnici.

“Naša Vlada je spremna pomoći Mađarskoj u zaštiti šengenske granice. Predlažemo zajedničku akciju V4”, objavio je češki premijer Bohuslav Sobotka na svom profilu na Twitteru, misleći pritom na Višegradsku grupu čije su članice Češka, Slovačka, Poljska i Mađarska.

Sobotka je rekao da će se ministri unutrašnjih poslova tih zemalja sastati 8. oktobra kako bi razmotrili tu ideju.

Češka novinska agencija CTK prenijela je izjavu ministra unutrašnjih poslova Milana Chovaneca koji je rekao da bi ti planovi mogli uključivati slanje stotina čeških, poljskih i slovačkih vojnika i policajaca na južnu mađarsku granicu na nekoliko mjeseci.

Protivljenje kvotama EU

Češka, Rumunija, Slovačka i Mađarska snažno se protive obaveznim kvotama za raspodjelu 120.000 tražitelja azila po zemaljama članicama Evropske unije.

Ministri unutrašnjih poslova i pravde EU krajem prošlog mjeseca u Briselu su “velikom većinom” glasova država članica usvojili rezoluciju o preraspodjeli izbjeglica među državama EU.

Mađarska je nakon toga predložila određivanje svjetskih kvota za prihvat izbjeglica, te je najavila da će od EU tražiti preuzimanje finansiranja izbjegličkih kampova u Jordanu, Turskoj i Libanu.

Izvor: Al Jazeera/agencije

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.