Ugrožavanje slobode izražavanja novinara, implementacija postojećih zakona, objavljivanje ličnih podataka i njihova zloupotreba u medijima
• Sloboda izražavanja – zbog čega je okruženje za rad medija i novinara nepovoljno i kako se to vidi na primerima koji su obrađeni u Izveštaju: napad na novinara Ivana Ninića, ugrožavanje bezbednosti Natalije Jakovljević, novinarke i predsednice Centra građanskih vrednosti iz Subotice; šta pokazuje napad mađarske policije na novinarsku ekipu RTS-a (i dva strana novinara); sudski postupci – presuda Upravnog suda po tužbi novinara Danasa Bojana Cvejića zbog tzv. “ćutanja uprave”; postupak protiv Nebojše Čovića, predsednika KK Crvena zvezda, bivšeg gradonačelnika Beograda i bivšeg potpredsednika Vlade Republike Srbije, povodom napada na novinara Dejana Anđusa u junu prošle godine.
• Implementacija postojećih propisa – Zakon o javnom informisanju i medijima: kako se implementiraju odredbe tog zakona koje se odnose na projektno sufinansiranje i postoje li sankcije za lokalne samouprave koje krše te odredbe; pravni aspekti mehanizama zaštite manjinskih medija od političkog uticaja i za ostvarivanje pluralizma mišljenja unutar manjinskih zajednica; Zakon o elektronskim medijima: pravni mehanizmi za rešavanje problema kršenja odredaba Zakona o elektronskim medijima koje se odnose na zaštitu maloletnika i zaštitu ljudskih prava u rijaliti programima. Zakon o autorskom i srodnim pravima: kako rešiti problem „copy/paste“ novinarstva i preuzimanja tekstova bez saglasnosti i bez potpisivanja izvora. Zakon o oglašavanju: pravni aspekti oglašavanja prehrambenih i dijetetskih proizvoda putem medija.
• Usvajanje novih zakona – koji su osnovni nedostaci Nacrta zakona o oglašavanju i šta bi u slučaju usvajanja takvog zakona moralo da se preduzme da bi se ti nedostaci prevazišli.
• Rad nadležnih organa – Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti: problem alarmantno velikog broja ličnih podataka koji se objavljuju u medijima, i s tim povezani problem “curenja podataka iz istrage” i medijske zloupotrebe takvih podataka.
• Proces privatizacije medija – pregled toka privatizacije medija; analiza problema koji su nastali u realizaciji postupka podele besplatnih akcija zaposlenima, na slučaju RTV Vranje.
• Zaključak Izveštaja – ključni nalazi i zaključak o medijskoj situaciji u Srbiji u septembru 2015.
Šezdeset četvrti Monitoring Izveštaj uradio je stručni monitoring tim ANEM-a iz advokatske kancelarije “Živković&Samardžić”, u saradnji sa ANEM-om. Izradu ovog Izveštaja podržala je Švajcarska kancelarija za saradnju kroz Fond Malih projekata, ali stavovi izneti u njemu nisu nužno i stavovi Švajcarske kancelarije za saradnju, već pripadaju isključivo autorima Izveštaja.
Izvor: ANEM
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.