Andraš Urban o hapšenju Jovane Popović: Javnost je jako sporo reagovala na te “čudne postupke vlasti”

Andraš Urban o hapšenju Jovane Popović: Javnost je jako sporo reagovala na te “čudne postupke vlasti”

Andraš Urban, foto: NJ/Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

26.05.2020

Kategorija: Subotica

Subotički reditelj Andraš Urban rekao je u intervjuu za Al Jazeeru da ga je “užasno pogodio” slučaj hapšenja Jovane Popović zbog antirežimske pesme koju je napisala.

“Činjenica je da je javnost jako sporo počela da reaguje na te čudne postupke vlasti. Možemo reći da vlast uopšte nije marila da reši te slučajeve, nije se plašila glasa građana o ovim temama. Bili smo svedoci kako vlast za ‘dobrobit ljudi’ može i sme da plaši narod, da sam priznaje da namerno želi COVID centre koji izgledaju zastrašujuće da bi građanstvo razmišljalo, da bi se odstranilo od nekih akcija. Vanredno stanje je delikatna stvar. Po samoj prirodi ne poštuje ili može da ne poštuje osnovna ljudska ili građanska, manjinska prava. Samo to se odnosi na uredbe, naredbe, da ne kažem zakone. Ne na ličnu slobodu političara na vlasti”, rekao je Urban.

Komentarišući uslove života u poslednja tri meseca, on je dodao da je komunikacija mejnstrim politike bila diletantska, a pokušaj opozicionih aktera da ispolitiziraju svaki momenat – sraman.

“Mi u ovim nekim zemljama i dalje živimo u iluziji o državi koja je opremljena, koja ima određene službe, opreme i rezerve, pa kad je neki vanredni događaj, poplava, epidemija iznenadimo se da to nije uopšte tako, da je sve baš na vrlo nezahvalnom nivou, počev od ljudstva do infrastrukture. Zanimljivo je da u vreme mirnih dana isto to znamo, samo volimo da poverujemo da je sve OK, ili skoro OK. A onda histerišemo glumeći ili šizofreno verujući u nestvarnost, da svet i društvo tako izgleda kako izgleda.”

Pandemija je, smatra, još jednom ogolila činjenicu da je kultura najnebitnija stvar u društveno-državnom sektoru.

“I nije samo priča o umetnicima u slobodnom statusu, mada njihov problem koji jeste realan problem bukvalnog preživljavanja, dobro se potrudilo da se sakriju i pokriju svi drugi problemi vezanu za kulturu. To je sektor društva koji ni dalje ne zna ništa o samom sebi, izvođačka umetnost je totalno u hendikepu, bez mogućnosti planiranja i realizacije. To je problem koji se svakako vezuje za opštu situaciju, ne samo u političkom smislu. Jednostavno izvođačka umetnost je užasno pogođeni segment društva samom epidemijom, a politika ga još gura na još dalju marginu.”

Ni pre pandemije pozorišni život nije, po njemu, bio idealan ili normalan.

“Cela kultura odavno leži kao neki leš, trulo i nesposobno. Možemo se lagati i praviti se, pozivajući se na neki optimistički humanizam, pozivajući se na ljude kojima treba nada, pa kao to im mi pružamo, da sve to nije tako. Ali jeste tako. Sve se nešto nadam da će doći neka još novija generacija koja će nas sve oterati. No ni do toga se ne dolazi. Dolaze desničarsko kastrirani umovi sa tradicionalnim vrednostima za koje ni ne znaju šta su, i folklor umetnošću, svako izolovan i zatvoren u svoje dvorište. S druge je strane fejsbuk levičarenje, a u dubini duše skoro svi imaju taj kod nacionalizma, liberali smo samo unutar određenih okvira, pa savez ektremno desnih i liberala, levoliberala… Posle ’90. i ’92. ipak znamo da je sve moguće. Šta god se viče ili kaže na demonstracijama, to ne znači da sutra nećemo otići ipak među ‘svoje’ Posle izvesnog vremena skinućemo svu odgovornost sa sebe. Oni drugi su krivi, taj i taj na vlasti, nikad Ja lično. Nikad Mi lično”, zaključio je Andraš Urban.

Kompletan intervju možete pročitati ovde.

(Magločistač)

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.