ANDRAŠ URBAN: FESTIVAL “DESIRÉ” JE URBANA PRIČA, A SUBOTICA KAO DA HOĆE DA BUDE PROVINCIJA

ANDRAŠ URBAN: FESTIVAL “DESIRÉ” JE URBANA PRIČA, A SUBOTICA KAO DA HOĆE DA BUDE PROVINCIJA

Foto: Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

14.10.2016

Kategorija: Subotica

„Desiré“ je ipak festival koji doprinosi da Subotica da bude grad. To je urbana priča i žao mi je kada vidim da takva vrsta programa dođe u pozadinu. Kao da se grad bori da ne bude grad, kao da želi da bude ruralna sredina, da bude provincija – ističe Urban

Međunarodni regionalni festival savremenog pozorišta „Desiré Central Station – Borderline“ okupiće u Subotici ove godine glumce i reditelje iz Srbije, Mađarske, Bosne i Hercegovine, Rumunije, Slovenije i Crne Gore.

desire Andraš Urban, reditelj, direktor subotičkog pozorišta „Deže Kostolanji“ i festivala “Desiré”, najavio je program manifestacije koja će se održati od 13. do 20. novembra i istakao da je to u ovom trenutku velika radost jer se i dalje bori sa finansijskim problemima.

– Već sada bi trebalo da radimo na programu za sledeću godinu, ali to zbog uslova ne možemo. Budžet nam je u odnosu na prošlu godinu manji za 25.000 evra i grad Subotica nam je dao tri miliona dinara, milion manje. To je čudno, jer se sufinansiranje nekim festivalima povećava, dok je „Desiré“ uvek na meti političke raspodele sredstava u šta ne bih dublje zalazio. Prvi put posle osam godina Ministarstvo kulture neće sufinansirati festival, dok je pokrajina izdvojila 550.000 dinara – kaže Andraš Urban.

Poznati reditelj napominje da je „Desiré“ od fondacije „Gabor Betlen“ dobio tri miliona dinara i da bez te pomoći festival ne bi mogao da bude organizovan.

– „Desiré“ je ipak festival koji doprinosi da Subotica da bude grad. To je urbana priča i žao mi je kada vidim da takva vrsta programa dođe u pozadinu. Kao da se grad bori da ne bude grad, kao da želi da bude ruralna sredina, da bude provincija – ističe Urban.

Festival će u Subotici početi predstavom „Gogoland“ Narodnog pozorišta iz Sombora u režiji Andraša Urbana. Slede predstave „Tvoje carstvo“ pozorišne trupe „Forte“ – Kuća savremene umetnosti „Trafo“ iz Budimpešte u režiji Čabe Horvata, „Prosjačka opera“Mađarskog državnog pozorišta „Čiki Gergelj“ u Temišvaru u režiji Kokana Mladenovića, „Ja sam savršen“ umetnika iz Segedina reditelja Zoltana Peroviča, „Balerine“ Foruma za novi ples Baleta Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu, „Lutte – Borba“, ansambla Pala Frenaka iz Budimpešte, „Kokoš“ scene MESS rediteljke Selme Spahić.

Najavljujući i novu predstavu Olivera Frljića u programu, Andraš Urban je rekao da Frljića smatra jednim od najznačajnijih reditelja.

– „Naše nasilje i vaše nasilje“ je premijerno prikazano u Beču, a predstava je nedavno gostovala u Nemačkoj, Poljskoj i sa nestrpljenjem je očekujemo i na „Desiréu“. U Sarajevu je izazvala specifičan skandal koji je umalo doveo do zabranjivanja predstave, ali se nadam da u Subotici o tome neće biti ni reči. Frljić je veliki reditelj i humanista koji se bavi temama koje se tiču nas, Evrope i stanja u svetu – kaže Urban i dodaje da je ponosan što je uspeo da u program uvrsti predstavu Arpada Šilinga.

– Predstava „Dokle pogled seže“ Kraljevskog pozorišta Zetski dom iz Cetinja u Šilingovoj režiji je vruća tema i još uvek se radi i dolazi nam sveža – rekao je Urban.

Za podnaslov „Borderline“ i plakat festivala koji simbolizuje pobunu kaže da imaju kompleksno značenje, ali mogu biti i slogan za razmišljanje o sopstvenom identitetu u kome je teško snaći se u odnosu na lokalna, regionalna i svetska dešavanja.

– To je ipak priča o frustriranosti u svetu u kome živimo – zaključio je Urban.

 

 

Izvor: Biljana Vučković (Blic)

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.