AMNESTI: “EU DA UPOZORI MAĐARSKU ZBOG KRŠENJA PRAVA IZBEGLICA”

AMNESTI: “EU DA UPOZORI MAĐARSKU ZBOG KRŠENJA PRAVA IZBEGLICA”

Foto: screenshot

Objavio: Magločistač

09.10.2015

Kategorija: Subotica

Organizacija Amnesti internešenel kritikovala je Mađarsku zbog politike prema migrantima i izbeglicama.

Ova organizacija je apelovala na Evropsku uniju da pozove Budimpeštu na odgovornost zbog nepoštovanja ljudskih prava.

Ta grupa za zaštitu ljudskih prava takođe smatra da bi Mađarska trebalo da zaštiti izbeglice obezbeđujući im bezbednije, legalne rute pre nego što nastupi zima.

U danas objavljenom izveštaju, AI poziva članice i institucije EU da spreče dalju eskalaciju kršenja ljudskih prava u Mađarskoj aktiviranjem preventivnog mehanizma po članu 7.

Taj mehanizam, kako se objašnjava, omogućava Evropskom savetu da upozori članicu u kojoj postoji jasan rizik od ozbiljnog kršenja vladavine prava i ljudskih prava.

Odlučnost Mađarske da izbegne svoju odgovornost prema izbeglicama nije samo mađarski problem, već problem EU u celini, navodi AI i dodaje da pokušaji Mađarske da se izoluje od regionalne i šire globalne izbegličke krize može biti ostvaren samo na uštrb njenog poštovanja ljudskih prava i zakonskih obaveza prema izbeglicama.

Mađarska vlada je investirala više od 100 miliona evra za ogradu i kontrole na granici, što je tri puta veća suma koju godišnje potroši na prihvat tražilaca azila, napominje se u izveštaju.

Uslovi prihvata migranata u Mađarskoj nisu adekvatni i ona je pokušala da prebaci odgovornost za obradu zahteva za azil na druge zemlje, to jest Srbiju, zaključuje AI na osnovu razgovora sa migrantima tokom septembra.

 
Izvor: Tanjug

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.