VIŠE OD 750.000 EVROPLJANA ZATRAŽILO STALNI BORAVAK U VELIKOJ BRITANIJI

VIŠE OD 750.000 EVROPLJANA ZATRAŽILO STALNI BORAVAK U VELIKOJ BRITANIJI

Objavio: Magločistač

31.05.2019

Kategorija: U fokusu

Britanska vlada saopštila je da su do sada dobili više od 750.000 zahteva za stalni boravak od građana zemalja EU koji žive u Britaniji i žele da ostanu posle Bregzita.

Najbrojniji su Poljaci, njih više od 100.000 je podnelo zahtev, slede Rumuni, oko 90.000 i Italijani, više od 70.000. Oko 26.500 Francuza je zatražilo stalni boravak u Velikoj Britaniji, prema podacima britanskog Ministarstva unutrašnjih poslova.

Oko 3,8 miliona građana EU trenutno živi u Velikoj Britaniji, oni treba da traže status stalnog boravka da bi mogli da nastave da rade ili primaju socijalne doprinose kada zemlja zvanično izađe iz Evropske unije.

Izlazak Britanije iz EU, prvobitno određen za 29. mart,odložen je za 31. oktobarpošto su britanski poslanici tri puta odbili da usvoje sporazum o razlazu usaglašen između premijerke Tereze Mej i evropskih zvaničnika.

Prema tom sporazumu, zasnovanom na principu reciprociteta, predviđa se da Evropljani koji žive u Britaniji i oko 1,2 miliona Britanaca koji se nalaze u zemljama EU mogu da nastave da studiraju, rade, dobijaju socijalne doprinose i dovode svoje članove porodice posle razlaza.

Nezavisno od toga da li će Britanija izaći iz EU sa sporazumom ili bez njega, građani EU imaju najmanje do 31. decembra 2020. da podnesu zahtev o stalnom boravku, navelo je Minsitarstvo unutrašnjih poslova.

“Građani EU su naši prijatelji, susedi i kolege. Kakav god da je ishod Bregzita želimo da oni ostanu”, naveo je u saopštenju britanski ministar unutrašnjih poslova Sađid Džavid.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.