VIŠE OD 20.000 GRAĐANA U PROTESTNOJ ŠETNJI U BEOGRADU

VIŠE OD 20.000 GRAĐANA U PROTESTNOJ ŠETNJI U BEOGRADU

Foto: autonomija.info

Objavio: Magločistač

11.06.2016

Kategorija: U fokusu

“Ovaj grad ponovo liči na sebe i u njemu prepoznajem duh studentskih pokreta devedesetih”

 

Šetnja više od 20.000 hiljada učesnika protesta “Čiji grad?”, organizovanog zbog rušenja objekata u centralnoj beogradskoj četvrti Savamali, zavšena je večeras mirno ispred zgrade Vlade Srbije.

Demonstranti su posle skupa ispred Skupštine grada Beograda krenuli u šetnju preko Bulevara kralja Aleksandra, Beogradske ulice i Slavije do zgrade vlade.

Učesnici skupa su, kao i gradsku skupštinu, gađali zgradu vlade toalet papirom, a zatim počeli da se razilaze, uz poruku: “Videćemo se opet”.

Na skupu ispred Skupštine Beograda organizatori su rekli da ne pristaju da rušitelji objekata u Savamali prođu bez odgovornosti.

Govornici su podsetili da se inicijativa “Ne da(vi)mo Beograd” dve godine bori protiv “lažnih invetstiora”.

“Pitali smo za računicu za štand, za Promenadu i bahato ponašanje, ali oni su rekli da se radi o projektu od javnog značaja. Mi više ne pitamo, sada tražimo odgovornost”, rečeno je na skupu.

Dragoljub Bakić iz Akademije arhitekture apelovao je na vlasti da zaustave projekat.

Foto: autonomija.info

Foto: autonomija.info

“Neka se projekat vrati u okvire prava i javnog interesa, a mi imamo odgovor kako da se 700 šipova iskoristi na najbolji način”, rekao je Bakić o višemesečnom postavljanju temelja za prve stambene zgrade kraj Save.

On je dodao da Beogradu ne treba soliter kao simbol, jer su simboli jednog grada opera, balet ili bibilioteka.

“Ne trebaju nam kule i kulovi za Beograd”, rekao je Bakić.

On je kazao da “priobalje pripada svim građanima, a struka mora da kaže kako tamo da se gradi, a uprava da sprovodi, a ne da odlučuje sama kako da se radi” i dodao da je “na silu u Skupštini (Srbije) jedna privatna investicija proglašena leks specijalisom za javni interes. Tu nema javnog interesa”.

Zoran Ivošević, bivši sudija Vrhovnog suda u Beogradu, rekao je da gde nema vladavine prava, vladaju “mumije na vlasti”.

“Dok ne dobijemo ozbiljne odgovore na pitanja, građani će biti u strahu da i njima dođe fantomska policija na vrata”, rekao je Ivošević.

Na skupu je govorio i reditelj Janko Baljak, koji je poručio građanima da ne veruju u smenjivanje funkcionera.

“Ne verujte da ostavka (gradonačelnika Beograda Siniše) Malog može nešto promeniti. Nismo kompletni idioti da poverujemo da je on sam doneo odluku o rušenju objekata”, rekao je Baljak.

“Ovaj grad ponovo liči na sebe i u njemu prepoznajem duh studentskih pokreta devedesetih”, rekao je Baljak.

Luka Knežević iz inicijative “Ne da(vi)mo Beograd” rekao je da je “Beograd na vodi” “simbol nasilnog oduzimanja grada od građana”.

“Ostavke su prvi korak jer Beograd nije Mali”, rekao je Knežević.

Na protestu su bili i košarkaški trener Dušan Ivković, glumica Dušica Žegarac, novinarka Lila Radonjić i brojne druge ličnosti iz javnog života.

Učesnici protesta nosili su transparente “Čiji grad? Naš grad!” – što je glavna parola protesta, “Pozdrav za Nebojšu iz Beograda”, “Ko tebe bagerom, ti njega u zatvor”, a građani su uzvikivali “Ostavka!”, i parole protiv gradonačelnika Beograda Siniše Malog i premijera Aleksandra Vučića.

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.