SRBIJA USKORO DOBIJA DEČIJEG OMBUDSMANA: SILOM SE NE VASPITAVA DETE

SRBIJA USKORO DOBIJA DEČIJEG OMBUDSMANA: SILOM SE NE VASPITAVA DETE

Izvor: ibcr.org

Objavio: Magločistač

29.05.2019

Kategorija: U fokusu

Javna rasprava, povodom Zakona o zaštiti prava deteta i uspostavljanja zaštitnika prava deteta dečijeg ombudsmana, počeće 5. juna u Skupštini Srbije, najavio je danas posebni savetnik ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Dragan Vulević.

Nakon Beograda, javna rasprava biće održana i u Novom Sadu, Кragujevcu, Novom Pazaru i Nišu, kazao je Vulević prilikom predstavljanja rezultata studije o negativnim iskustvima u detinjstvu u Srbiji, koje je sproveo UNICEF uz pomoć psihologa sa Filozofskog fakulteta i Instituta za mentalno zdravlje u Beogradu.

On je podsetio da Srbija 12 godina pokušava da uvede u sistem sveobuhvatni Zakon o pravima deteta i službu dečijeg ombudsmana.

“Osnovni zadatak državnih institucija Srbije jeste da kroz normativno pravnu delatnost podstiču i stvaraju osnovu za pravilno funkcionisanje porodice. U poslednje dve godine, na osnovu ranijih istraživanja, preduzeli smo određene mere kako bismo stvorili uslove za prevenciju i bolju zaštitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja”, naveo je Vulević.

Dodao je da je, iako su ostale još formalno pravne procedure usvajanja akata, Ministarstvo do sada uspelo da sprovede Strategiju za zaštitu dece od nasilja, Akcioni plan za sprovođenje strategije 2018/2020, uradilo je Opšti protokol za zaštitu dece žrtava nasilja, a pokrenulo je i postupak izrade novog Akcionog plana za decu.

Vulević je istakao i da je urađena radna verzija Zakona o izmenama i dopunama porodičnog zakona, koja u jednom delu afirmiše i definiše određena prava deteta.Кako je rekao, nove mere nisu usmerene na kažnjavanje roditelja, već je Ministarstvo, kroz preventivni nadzor, što je i obaveza države, dobrovoljno omogućilo roditeljima, da kroz posebne programe i dostupnost posebnim znanjima i veštinama, nauče nenasilne metode vaspitanje deteta.

Naveo je i da je preporuka Кomiteta za prava deteta Ujedinjenih nacija izričita zabrana fizičkog kažnjavanja dece i upotreba sile kao načina vaspitnog sredstva.

“Vaspitanje dece počinje od rođenja. Ako koristimo silu kao vaspitno sredstvo naša deca se uče jednom modelu u kasnijem životnom dobu, koji podrazumeva da svaki konflikt mogu da reše kroz upotrebu sile, a mi to ne želimo. Ministarstvo će i dalje ispunjavati svoju misiju koju ima, a to je stvaranje boljeg i humanijeg društva”, zaključio je Vulević.

Кonferenciji su prisustvovali ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović, direktorka predstavništva Dečijeg fonda Ujedinjenih nacija (UNICEF) u Srbiji Regina de Dominicis i doktorka Instituta za mentalno zdravlje Milica Pejović Milovančević.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.