SAVET ZA ŠTAMPU: KODEKS NOVINARA SE SVE VIŠE KRŠI, A ŽALBI JE MANJE

SAVET ZA ŠTAMPU: KODEKS NOVINARA SE SVE VIŠE KRŠI, A ŽALBI JE MANJE

Objavio: Magločistač

19.02.2020

Kategorija: U fokusu

U Srbiji je stalan trend povećanog kršenja novinarskog kodeksa, rečeno je danas na predstavljanju monitoringa Saveta za štampu.

U drugoj polovini prošle godine zabeleženo je 5.057 slučajeva kršenja novinarskog kodeksa, rekli su predstavnici Saveta koji već pet godina pripremaju monitoring osam štampanih dnevnih medija s distribucijom na području cele Srbije.

Navedeno je da je broj obraćanja Komisiji za žalbe tog Saveta upadljivo manji od broja prekršaja, jer oni koji imaju razloga da se žale ne veruju da će biti efekta.

“Prvi na toj neslavnoj tabeli je list Alo”, rekao je novinar Petar Jeremić, navodeći da slede Kurir, Srpski telegraf, Informer, Blic, Večernje novosti, dok je taj broj “zanemarljiv” kod Politike i Danasa.

Članica Komisije za žalbe Saveta za štampu Tamara Skrozza je rekla da se redovno i najviše krši pretpostavka nevinosti, te se neretko dešava da osoba “unapred osuđena” u medijima, bude oslobođena u pravosudnom postupku.

Kako je rekla, ako se u tekstu iznesu samo inicijali osumnjičenog, ipak se objave, iako to ne bi smelo, i podaci koji ukazuju na njegov identitet, kao što je fotografija kuće, firme, izjave komšija.

Ona je rekla da je sve više tekstova u kojima se teze, pretpostavke nepotkrepljene dokazima, prikazuju kao nepobitne činjenice, uz pozivanje na anonimne izvore, što se pogotovo vidi kada su u toku “obračuni na političkoj sceni”.

Pozivajući da se uvaži dostojanstvo žrvte, ona je navela da se 2001. godine, posle terorističkog napada u Njujorku, na objavljenim fotografijama nisu videli leševi.

Navodeći kakve su nepravilnosti zapažene u Srbiji, ukazala je da se objavljuju i tekstovi čiji naslov ne odgovara sadržaju teksta, kao i da se reklamni tekstovi ne obeležavaju kao takvi.

Objašnjavajući zašto je manje žalbi nego kršenja novinarskog kodeksa, generalna sekretarka Saveta za štampu, Gordana Novaković, navela je da se ljudi plaše da će imati dodatnih problema sa medijem na koji su se žalili.

“Osim toga, ne vide da će dobiti satisfakciju, jer mediji na čije su se pisanje žalili, neće reagovati, s ozbirom da često i ne objave našu odluku”, rekla je Novaković.

 

 

 

 

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.