PRAXIS: PRIJEM U DRŽAVLJANSTVO REPUBLIKE SRBIJE POD OLAKŠANIM USLOVIMA

PRAXIS: PRIJEM U DRŽAVLJANSTVO REPUBLIKE SRBIJE POD OLAKŠANIM USLOVIMA

Objavio: Magločistač

22.05.2018

Kategorija: U fokusu

Počevši od 3. aprila 2018. godine, osobe koje ne poseduju državljanstvo Republike Srbije, a imaju državljanstvo neke od bivših republika SFRJ ili državljanstvo SFRJ, moći će da budu primljene u državljanstvo Republike Srbije pod olakšanim uslovima, obaveštava javnost Praxis.

Kao uslov za prijem u državljanstvo propisuje se da je podnosilac zahteva 31. decembra 2016. imao prijavljeno prebivalište na teritoriji Srbije, kao i da u trenutku podnošenja zahteva  za prijem u državljanstvo takođe ima prebivalište u Srbiji. Rok za podnošenje zahteva je najkasnije do 3. aprila 2019. godine.

Ovu mogućnost doneo je Zakon o dopunama Zakona o državljanstvu Republike Srbije, čiji je cilj da se obezbedi da osobe koje dugi niz godina, najčešće i više decenija, imaju prebivalište i lične karte izdate u Srbiji, pod olakšanim uslovima steknu državljanstvo Srbije.

Uglavnom je reč o starijim osobama koje su tek prilikom isteka roka važenja ličnih karata na starom obrascu ustanovile da ne poseduju trajne lične karte, kao i da zbog neposedovanja državljanstva Srbije ne mogu da dobiju biometrijske lične karte.

Osim toga, Zakonom je predviđeno da će se najkasnije do 30. juna 2018. godine uspostaviti evidencija o državljanima Republike Srbije u elektronskom obliku, kao i da će uverenje o državljanstvu moći da se izda građanima bez obzira na mesto upisa činjenice državljanstva u evidencije o državljanima.

 

 

 

(Magločistač)

 

[clear]

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.