Poverenik: Dobili smo preko 100 žalbi na izveštavanje tokom korona-krize

Poverenik: Dobili smo preko 100 žalbi na izveštavanje tokom korona-krize

Milan Marinović, izvor: Medija centar Beograd

Objavio: Magločistač

26.09.2020

Kategorija: U fokusu

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović izjavio je danas da je institucija koju predvodi primila 101 žalbu koje se odnose na zdravstvo i upravljanje javnim novcem tokom pandemije korona virusa, a da je preko 80 odsto tih zahteva bilo opravdano.

On je gostujući na RTS-u naveo da je kancelarija Poverenika rešilo 80 žalbi do sada, a podsetio je da su informacije o zdravstvu od posebnog značaja za građane.

„Rok za odgovor u tom slučaju je 48 sati“, rekao je Marinović i dodao da je apelovao na lokalne samouprave da samoinicijativno obaveštavaju javnost o epidemiološkoj situaciji.

Dodao je i da su preko 60 odsto žalbi podneli građani, 20 odsto nevladine organizacije, preko 10 odsto predstvnici medija, a da su one najčešće bile usmerene na nedostupnost podataka o radu državnih organa i to kako su obavljale sopstvenu delatnost.

„Veliki broj žalbi je podnet i na budžet, raspolaganje javnim novcem, javne nabavke i rad tužilaštva“, kazao je Marinović.

Poverenik je ocenio da građani nisu dobro informisani o svojim pravima za pristup informacijama od javnog značaja, posebno u zajednicama van Beograda, kao i da je trenutni zakon o informacijama od javnog značaja „prevaziđen i (sa) manjkavostima“.

“Prošle godine smo sa Ministarstvom državne uprave otpočeli proces (izmene zakona), u međuvremenu su bili izbori, čeka se formiranje vlade, kada ćemo nastaviti (rad na njemu)“, rekao je Marinović.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.