Počinje prvi panel u sklopu Konferencije o budućnosti Evrope

Počinje prvi panel u sklopu Konferencije o budućnosti Evrope

Izvor: EURACTIV.rs

17.09.2021

Kategorija: U fokusu

Prvi od četiri panela evropskih građana u okviru Konferencije o budućnosti Evrope počinje 17. septembra u Strazburu i traje do 19. septembra, saopštila je Evropska komisija.

Paneli su temelj Konferencije o budućnosti Evrope i okupiće 800 građana iz svih sredina i delova EU.

Konferencija o budućnosti Evrope zamišljena je kao forum za povezivanje evropskih građana, civilnog društva i evropskih institucija s ciljem da Evropljani kažu kakvu Uniju žele i kako njome upravljati.

Planirana četiri panela biće održana od septembra 2021. do januara 2022. a na svakom će učestvovati po 200 građana koji odražavaju demografsku i socijalnu različitost EU.

Građani će na panelima iznositi konkretne preporuke o smeru kojim bi Evropa trebalo da krene.

Ističe se da će najmanje trećina učesnika svakog panela biti mlađa od 25 godina.

Učesnici svakog panela sastaće se tri puta i razgovarati o ekonomskim temama, obrazovanju, mladima, evropskoj demokratiji, vladavini prava, klimatskim promenama i ekologiji, zdravlju, položaju EU u svetu, migracijama.

Na završnom zasedanju panela građani će uobličiti preporuke o kojima će se raspravljati na plenarnoj sednici Konferencije.

Zatim će po 20 građana iz svakog panela učestvovati u raspravi s predstavnicima institucija i savetodavnih tela EU, nacionalnih parlamenata, socijalnih partnera, civilnog društva i drugih kao punopravni članovi plenarne sednice Konferencije.

Nakon preporuka i rasprave, biće urađen izveštaj a Evropski parlament, Savet EU i Evropska komisija će zatim ispitati kako mogu efikasno da deluju na osnovu tog izveštaja.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.