OTVORENI PARLAMENT: DRASTIČAN PAD DEMOKRATIČNOSTI SKUPŠTINE SRBIJE

OTVORENI PARLAMENT: DRASTIČAN PAD DEMOKRATIČNOSTI SKUPŠTINE SRBIJE

Izvor: youtube.com (print screen)

Objavio: Magločistač

06.06.2019

Kategorija: U fokusu

Analize aktuelnog saziva Skupštine Srbije ukazuju na drastičan pad demokratičnosti u njenom radu, naročito njene zakonodavne i kontrolne uloge, saopštio je danas Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) povodom sedme godine inicijative „Otvoreni parlament“.

„Prekomerno usvajanje zakona po hitnom postupku, opstrukcije rada parlamenta i zloupotreba procedura kojima se onemogućava dijalog u plenumu, izostanak javnih slušanja, slaba kontrola nad izvršnom vlašću, a naročito usvajanje budžeta uz opstrukciju rasprave od strane vladajuće većine, negativne su prakse koje je neophodno hitno menjati“, navodi se u saopštenju.

CRTA je navela da je prepoznavanje negativnih praksi od strane stručne javnosti, medija, EU i drugih relevantnih međunarodnih aktera, kao i predstavnika najviših državnih organa, predstavlja jedan od preduslova za rešavanje, kako navode, krize u kojoj se parlament nalazi.

„Pozivamo sve narodne poslanike da preuzmu odgovornost i pokrenu javni dijalog u cilju prevazilaženja brojnih izazova koji onemogućavaju parlament da delotvorno obavlja svoju demokratksku ulogu“, navodi se u saopštenju.

CRTA je navela da građani preko platforme www.otvoreniparlament.rs mogu svakodnevno da prate rad poslanika, da im direktno postavljaju pitanja, da se upoznaju sa sednicama i drugim aktivnostima Skupštine, sa predlozima zakona i akata koji će se naći pred narodnim poslanicima, kao i sa ključnim izmenama koje će doneti usvojeni zakoni i ostali akti.

„Tokom sedam godina, analizirana su 682 radna dana u plenumu tokom kojih je usvojeno 1057 zakona, objavljeno je više od 250.000 govora narodnih poslanika, skoro 300 sažetaka zakona i preko 30 istraživanja o parlamentarnim procesima i radu Skupštine, a prikupljeno više od 900 pitanja građana“, navodi se u saopštenju.

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.