MREŽA ZA RESTITUCIJU: DRŽAVA 20 GODINA NE POPISUJE IMOVINU I OMOGUĆAVA ZLOUPOTREBE

MREŽA ZA RESTITUCIJU: DRŽAVA 20 GODINA NE POPISUJE IMOVINU I OMOGUĆAVA ZLOUPOTREBE

Foto: Magločistač

Objavio: Magločistač

03.12.2017

Kategorija: U fokusu

Nepunih mesec dana pre isteka roka za podnošenje prijava državne imovine najveći broj njenih korisnika, ni posle više od 20 godina, i nekoliko puta produžavanih rokova, nije obavio tu svoju zakonsku dužnost, a mala je verovatnoća će to uraditi do 31. decembra 2017, upozorava Mreža za restituciju.

Zbog tako neodgovornog odnosa prema državnoj svojini, od strane 700 javnih preduzeća u Srbiji, većine opština, gradova pa čak i uprave za poljoprivredno zemljište u okviru Ministarstva poljoprivrede, Mreža za restituciju u Srbiji juče je uputila zahteve nadležnim ministrima pravde, finansija, poljoprivrede, kao i predsednici Vlade, za preispitivanje propisa koji se tiču građevinskog zemljišta u državnoj svojini, koje je ujedno i predmet najozbiljnijih zloupotreba, kao i potrebom izmena Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenja, radi uvođenja supstitucije.

Republička Direkcija za imovinu, nakon 20 godina postojanja, danas poseduje bazu podataka sa samo 135.000 jedinica popisanih nepokretnosti. Ilustracije radi, RGZ, koji je takođe zadužen za vođenje evidencije o imovini, poseduje bazu podataka u kojoj se nalazi skoro 25 miliona jedinica nepokretnosti, od kojih je značajan deo u javnoj odnosno državnoj svojini.

Za razliku od brojnih i značajnih ograničenja za građane koja postoje u postupcima restitucije, Zakonom o javnoj svojini, korisnicima državne svojine je omogućeno da bez ikakve naknade postanu i vlasnici i to bez ikakvih ograničenja, ukazuje Mreža za restituciju. Jedini preduslov, zakonska obaveza koja postoji još od 5. januara 1996. godine, je da prethodno podnesu prijavu javne svojine Republičkoj Direkciji za imovinu, što oni masovno ne čine.

Nadležnim ministrima i predsednici Vlade smo ukazali da su za potražioce oduzete imovine u restituciji, uvedena brojna ograničenja, rokovi, uslovi i kompleksne procedure kako bi dobili delić svoje imovine, koja je oduzeta tokom i nakon Drugog svetskog rata.

Mreža za restituciju predočava skandaloznu potvrdu v.d. direktora uprave za poljoprivredno zemljište koja pismeno potvrđuje da i danas u 2017. godini, ova uprava krši zakon i ne popisuje poljoprivredno zemljište u državnoj svojini kojim upravlja.

Podsetili smo da je u pitanju više od 700.000 hektara državnog poljoprivrednog zemljišta. Ovakvo nepostupanje direktorke uprave je u potpunoj suprotnosti sa postupanjem i velikim angažovanjem ministra poljoprivrede koji se još prvog dana svog mandata ozbiljno i otvoreno suprostavio uzurpatorima državnog zemljišta, kojima nesumnjivo odgovara nedostatak popisa javne svojine.

Dopisima je posebno ukazano na dugogodišnje masovno kršenje zakona od strane Republičkog geodetskog zavoda, koje se inteziviralo proteklih meseci, a izostanak reakcije nadležne ministarke Zorane Mihajlović kojoj je odavno upućen predlog za sprovođenje nadzora nad radom RGZ, zabrinjava.

(Agrosmart)

Podelite sa prijateljima:

Jedan Komentar na
“MREŽA ZA RESTITUCIJU: DRŽAVA 20 GODINA NE POPISUJE IMOVINU I OMOGUĆAVA ZLOUPOTREBE”

István says:

I ova drzava smatra sebe pravnom drzavom. Zar nije sramota najodgovornijima prisustvovati na verskim obredima, dok njihovi podcinjeni rade odnosno ne rade ovako ? Istina nije njima bilo neprijatno ni prisustvovati na rodjendanu pre neki dan kada ” jedan siroma ” slavio i kada verovatno i dobro nazderali — povracali mozda jedan od njih i zapevao da kako bi uvelicavao taj jedinstveni svecanost, dok radnici u fabrikama, preduzecima od zasluzni tajkunu ne dobijaju platu za svoj rad — ONIH tamo svi lepo veselili trosio sredstva onog najglavnijeg koju su i njemu obezbedili radnici. Kada ce novine objaviti da ta ista gospoda posecuju prilikom rodjen dana nekog podstanara gde glava porodice vec mesecima ne ili dobije samo neki sitnis kao platu. Restitucija se vuce u nedogled jer tajkuni u pocetku bili precutno korumpirani sa otetom, uzurpiranom , konfiskovanim blagodetima i sada te isti tajkuni povratno korumpiraju njihove korumpatore — tako izgleda povratna korumpacija i naravno za uzvrat korumpatori i korumpirani idu stiteci jedan drugog. Ovako to izgleda u jednoj ” pravnoj ” drzavi u nasoj drzavi. Sve dok pravni sistem u potpunosti spava to ce tako i biti, donecemo jos mozda i pet zakona i deset izmene o Restituciji ali uvek tako da od svega ne bude nista, i naravno teret isplate za ostecene uvek cemo prikazivati da zbog njih moraju radnici da rade a u stvari radnici trebaju da rade zato da tajkuni ostanu u otetom, uzurpiranom, konfiskovanom imanju — da ni slucajno tajkuni ne bi bili osteceni . Ovako se iskoriscuje radnicka klasa sa strane zakonodavca u mojoj Srbiji — Ziveli tajkuni i korumpirani i korumpatori na teret Radnicke klase i osteceni — uzurpirani vlasnika ! Da se ne zaboravi i sada i nadalje VLASNICI su, ” sa terorom sa starane zarazeni sa crvenom kugom ” izrabljeni.

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.