MAME SU ZAKON: MINISTAR PREBACUJE ODGOVORNOST NA MAME I POSLODAVCE ZBOG LOŠEG ZAKONA

MAME SU ZAKON: MINISTAR PREBACUJE ODGOVORNOST NA MAME I POSLODAVCE ZBOG LOŠEG ZAKONA

Izvor: Mame su zakon, Facebook

Objavio: Magločistač

18.07.2019

Kategorija: U fokusu

Inicijativa „Mame su zakon“ saopštila je danas da ministar za rad i socijalnu politiku Zoran Đorđević pokušava da odgovornost zbog lošeg Zakona o finansijskoj pomoći porodici sa decom sa ministarstva prebaci na nekog drugog, ne priznajući „očiglednu krivicu“ države.

Iz te inicijative ocenjuju da je cilj prebacivanja krivice na nekog drugog, mame ili posledavce, odlaganje usvajanja izmena i dopuna tog zakona kojim bi se ispravili propusti zbog kojih pojedine trudnice i porodilje imaju veoma niska primanja.

„Najpre je krivicu prebacivao na trudnice i majke koje je pokušao predstaviti kao mafijašice kojima je jedini cilj bio taj da prevare državu dok koriste trudničko, odnosno porodiljsko odsustvo sa posla. Ovih dana odgovornost pokušava da prenese na poslodavce, što je samo još jedan u nizu trikova kako bi se usvajanje izmena i dopuna Zakona odužilo u nedogled“, ocenjeno je u saopštenju.

Poslanica Stranka moderne Srbije Tatjana Macura, koja je i osnivačica inicijative „Mame su Zakon“, navela je u pisanoj izjavi da sigurno postoji i odgovornost poslodavca i da se ona ne može negirati, ali to sigurno nije u meri u kojoj bi se krivica države mogla prebaciti isključivo i samo na njih, bez prethodne analize kako je do određenih okolnosti ili propusta zaista došlo.

Odgovornost za to zašto danas jako veliki broj žena na porodiljskom odsustvu prima od par stotina dinara do par hiljada dinara jeste isključivo na Ministarstvu za rad, odnosno na državi koja je u ovaj zakon utkala odredbe koje dodatno degradiraju ionako degradiran položaj žena u najreproduktivnijem periodu njihovog života“, navela je Macura.

Postoji niz mera koje bi država mogla da učini kako bi motivisala poslodavce u Srbiji da budu bolji nego što jesu, a među kojima Macura ističe smanjenje poreza i doprinosa na zarade zaposlenih.

Isto tako, kako je dodala, poslodavcima bi država mogla da ponudi olakšice u trajanju od oko godinu dana koliko je potrebno da se majka i dete adaptiraju na promenu kroz koju prolaze povratkom majke na posao.

„Želim da vas podsetim da među najspornijim poslodavcima u Srbiji jeste država s obzirom na to da je na snazi zabrana zapošljavanja i da se novozaposlene žene, pa i muškarci, u stvari nalaze u stalnoj neizvesnosti, od ugovora do ugovora. O stranim poslodavcima koje subvencioniše država, a gde naše žene i muškarci rade u okolnostima u kojima su često na granici ropstva, da i ne govorim“, navela je ona.

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.