Mađarska ne prihvata presudu najvišeg suda EU u slučaju četvorice azilanata

Mađarska ne prihvata presudu najvišeg suda EU u slučaju četvorice azilanata

Budimpešta, foto: MD/Magločistač

Objavio: Magločistač

19.05.2020

Kategorija: U fokusu

Mađarska neće prihvatiti presudu najvišeg suda Evropske unije (EU) da četvorica azilanata koji su zadržani u tranzitnoj zoni na mađarsko-srpskoj granici budu pušteni, saopštio je Đerđ Bakondi (György Bakondi), savetnik za nacionalnu bezbednost mađarskog premijera Viktora Orbana (Viktor Orbán), prenosi Rojters.

Kako je javila ova agencija, Bakondi je rekao da su tranzitne zone deo sistema zaštite granica Mađarske i da migranti koji su trenutno zaglavljeni na Balkanskoj ruti predstavljaju “pretnju po javno zdravlje” zbog korona virusa.

On je naveo i da će Mađarska koristiti „sva legalna sredstva“ kako bi presuda suda EU bila revidirana.

Vlada Mađarske je 15. maja odbacila presudu Evropskog suda pravde (ECJ) da je prekršila zakone Evropske unije, nelegalno držeći tražioce azila iz Avganistana i Irana u prihvatnim centrima na granici sa Srbijom, u uslovima nalik na zatvorske.

Presuda je doneta u slučaju četiri azilanta, odnosno dve porodice, koji su zadržani u tranzitnoj zoni na graničnom prelazu Rozke po dolasku iz Srbije krajem 2018. odnonsno početkom 2019. godine i još uvek se tamo nalaze.

“Uslovi u tranzitnoj zoni Rozke predstavljaju lišavanje slobode jer lica o kojima je reč ne mogu svojevoljno da odu bilo gde”, navodi se u odluci suda.

Mađarska ministarka pravde Judit Varga je odbacila presudu, navodeći da su “mađarsko zakonodavstvo i praksa u skladu sa evropskim i međunarodnim pravom”.

Izvor: Radio Slobodna Evropa

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.