ISTRAŽIVANJE: OD NOVINARA SE TRAŽI DA KAŽU ONO ŠTO DRUGI NE GOVORE

ISTRAŽIVANJE: OD NOVINARA SE TRAŽI DA KAŽU ONO ŠTO DRUGI NE GOVORE

Izvor: Medija centar Beograd

Objavio: Magločistač

16.11.2017

Kategorija: U fokusu

Na predstavljanju knjiga nastale na osnovu istraživanja, u Medija centru iznete su ocene novinara ispitanih tokom istraživanja po kojima u Srbiji nema slobode medija, država kontroliše medije, autocenzura je veoma raširena i sami novinari u određenoj meri su krivi za takvo stanje.

Istraživanje “Kapaciteti novinara u zastupanju javnog interesa, odbrani profesije i u deprekarizaciji rada”, koje je tokom 2016. i 2017. godine realizovao istraživački tim Centra za razvoj sindikalizma, pokazalo je da novinari za loše stanje medija odgovornost smeštaju u medijsko okruženje koje čini aktuelna vlast, partije, vlasnici medija.

“Prihvaćenost medijskih sindikata i profesionalnih udruženja je prilično slaba. U članstvu sindikata je 22 odsto novinara, a poverenje u sindikate ima tek 9 odsto novinara. U članstvu profesionalnih udruženja je 21 odsto novinara, poverenje u UNS ima 21 odsto novinara, a u NUNS tek nešto više 25 odsto”, navodi se u istraživanju i dodaje da je odnos prema aktivizmu konfuzan i protivrečan.

Autori istraživanja i knjige su Srećko Mihailović, Đokica Jovanović, Miroslav Ružica, Galjina Ognjanov, Zorica Miladinović, Đorđe Vlajić, Gradimir Zajić, Dejan Kožul, Tanja Jakobi, Zoran Stojiljković, Vera Didanović, Zoran Stanojević, Vojislav Mihailović.

Srećko Mihailović rekao je da se od novinara danas traži da oni kažu ono što drugi ne govore, uz obrazloženje da je to njihov posao.

On je rekao da su tabloidi naličje javnosti u Srbiji, da su oni “slika i prilika” današnje Srbije i novinari, umesto da kukaju treba da se aktiviraju.

Đorđe Vlajić je rekao da pretpostavlja da koren problema sa medijskom scenom u Srbiji leži u krhkim državnim institucijama. Navodeći da je medijska scena Srbije veoma kompleksna, Vlajić je rekao da nije dovoljno da neki drugi brinu o novinarima, već da novinari treba da brinu sami o sebi i da moraju postaviti meru i uslove pod kojima hoće da rade.

“Novinarska profesija je stvar izbora i vrednosti”, rekao je on.

Knjigu “Pasivni aktivizam novinara” objavili su Centar za razvoj sindikalizma i DanGraf. U knjizi je nastavljeno istraživanje prekarnosti započeto 2015. godine sa istraživanjem “Prekarizacija rada i radnika. Radnici bez zanimanja i medijski radnici” i knjigom “Od novinara do nadničara. Prekarni rad i život”.

Oba istraživanja finansijski je podržala Fondacija za otvoreno društvo.

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.