ETIČKI VODIČ KROZ RAMAZAN ZA NEMUSLIMANE

ETIČKI VODIČ KROZ RAMAZAN ZA NEMUSLIMANE

Foto: N1/Rojters

Objavio: Magločistač

06.06.2016

Kategorija: U fokusu

Danas počinje ramazan – najsvetiji mesec za muslimane, period koji se provodi u postu, uzdržavanju od činjenja loših dela, i uzdržavanju od ličnih zadovljstava kao akt pokornosti Bogu.

No, šta ako niste musliman, nego ateista, ili pripadnik neke druge konfesije, ili samo osoba koja je brižna prema drugima?

CNN je spremio etički vodič za sve nemuslimane, kako bi izbegli nepredviđene situacije, a pri tome možda i nekome ko praktikuje veru, olakšali post.

Postoji li nešto što treba raditi ili izbegavati kako ne biste uvredili nekog prijatelja/kolegu/saradnika koji posti?

Kratki odgovor: Ne.
Prošireni odgovor: Ne, ali evo 10 saveta kako se ponašati prema pripadnicima islamske veroispovjesti koji naredni period provode u postu.

1. Naravno da možete jesti ispred kolega koje poste.
Muslimani se narednih 30 dana uzdržavaju od jela i pića dok sunce ne zađe. To ne znači da treba da se krijete, ali ukoliko se možete uzdržati – to bi možda i bilo lepo od vas. Zapamtite, post je lična, intimna stvar.

2. Pokušajte da ne zakazujete poslovne ručkove.

3. Ne morate postiti s muslimanima.
Možete ukoliko niste nikada i želite da saznate kakav je to osećaj. Nećete povrediti ničija osećanja ako ne postite, čak ni najboljeg prijatelja nećete povrediti. Post je, opet, individualna stvar.

4. Možete se pridružiti na iftar ukoliko ste pozvani.
Iftar nastupa nakon zalaska sunca. U tradiciji je muslimana da prave velike iftare i pozovu prijatelje, komšije, kolege, saradnike. Ako dobijete poziv, nije lepo odbiti.

5. Ne morate znati tačno kada počinje ramazan.
Ramazan nije kao Božić, Dan zahvalnosti, Nova godina i slično. Ramazan se pomera svake godine zbog lunarnog kalendara. Sve zavisi od novog meseca.

6. Jedino što se traži jeste fleksibilnost.
Pokušajte ugoditi kolegama na poslu s radnim vremenom. Tokom meseca ramazana, oni sigurno mogu doći na posao ranije i otići ranije. Potrebno je samo malo razumevanja. Mada, ovo će vam retko ko tražiti.

7. Iako poste, mogu vam se pridružiti na kafe-pauzi.
Ne, neće konzumirati kafu, vodu, sok ili kolač. Ali će sediti s vama i praviti vam društvo.

8. Držaće distancu.
Samo zbog zadaha iz usta. U krajnjem slučaju, znate i sami kada pregladnite, da organizam funkcioniše na malo drugačiji način. Naravno, to je samo u slučaju kada direktno pričate s nekim, pa da vam ne bude čudno što ta osoba stoji dva-tri metra udaljena od vas.

9. Možete reći “ramazan mubarek olsun”.
To znači sretan ramazan. Ništa više.

10. Izbegavajte rečenicu: Trebalo bih da i ja postim da izgubim na kilaži
Suština ramazana nije u tome.

Na svetu živi više od sedam milijardi stanovnika, a prema poslednjim podacima 22 posto od tog broja ili 1,6 milijardi ljudi se identifikuju kao muslimani, odnosno pripadnici islamske veroispovesti.

Ovo je etički vodič čiji je autor CNN-Said Ahmed.

(N1)

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.