Dužina radnog veka populacije Evropske unije u 2019. prosečno iznosila 35,9 godina

Dužina radnog veka populacije Evropske unije u 2019. prosečno iznosila 35,9 godina

Izvor: Pixabay.com

Objavio: Magločistač

16.06.2020

Kategorija: U fokusu

Dužina radnog veka populacije Evropske unije starije od 15 godina iznosila je u 2019, prema proceni evropske statističke agencije Evrostat, prosečno 35,9 godina.

To je za 0,2 godine duže od proseka u 2018. godini i za 3,6 godina duže nego 2000, prema majskom izveštaju “Dužina radnog veka” objavljenom na zvaničnoj internet stranici Evrostata.

Rodni jaz u pogledu dužine radnog veka se smanjio na 4,9 godina prošle godine u odnosu na 7,1 godinu koliko je iznosio pre skoro dve decenije. Radni vek kod muške populacije u EU iznosio je prošle godine, prema proceni, 38,3 godine, a kod ženske 33,4 godine.

Prosečna dužina radnog veka među državama članicama EU kretala se u rasponu od 32 godine u Italiji do 42 godine u Švedskoj. U analizi se navodi da je taj raspon još veći u Evropi među državama nečlanicama Unije i da se kreće od 29,3 godine u Turskoj do 45,8 godina na Islandu.

Među članicama EU, Švedska i Holandija su prošle godine imale najduži radni vek (42 i 41 godinu), a slede Danska (40), Nemačka (39,1) i Estonija (39 godina).

S druge strane, najkraće su radili Italijani (32 godine), Hrvati (32,5), Grci (33,2), Belgijanci i Poljaci (po 33,6 godina).

Najveći rast radnog veka u odnosu na 2000. godinu zabeležen je na Malti, za 7,6 godina, zatim u Mađarskoj (6,9 godina) i Estoniji (5,6 godina), a najmanji u Danskoj (1,7 godina) i Grčkoj (1,8 godina).

Jedino je u Rumuniji registrovano smanjenje dužine trajanja radnog veka za 2,2 godine, pokazuje izveštaj Evrostata.

Izvor: Tanjug

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.