BRANKICA JANKOVIĆ: NAJVIŠE PRITUŽBI ZBOG DISKRIMINACIJE DECE SA INVALIDITETOM

BRANKICA JANKOVIĆ: NAJVIŠE PRITUŽBI ZBOG DISKRIMINACIJE DECE SA INVALIDITETOM

Brankica Janković, izvor: Medija centar Beograd

Objavio: Magločistač

19.11.2018

Kategorija: U fokusu

Poverenica za ravnopravnost Brankica Janković izjavila je danas da diskriminacije ima mnogo više nego što se toj instituciji prijavljuje jer deca nisu ohrabrena da sama prijave diskriminaciju, a škole, sakrivajući probleme od medija, često ne prijave diskriminaciju.

Brankica Janković je novinarima uoči konferencije „Deca su ukras ravnopravnosti“ rekla da ipak ima sve više prijavljenih slučajeva. Ona je dodala da najviše pritužbi stiže zbog diskriminacije dece po osnovu invaliditeta, a zatim romske dece.

„Najčešće stižu pritužbe na osnovu diskriminacije dece sa invaliditetom, jer inkluzivno obrazovanje – iako beleži napredak prethodnih godina – i dalje nije u potpunosti prihvaćeno, što zbog nedostatka adekvatnih servisa podrške personalnih asistenata i ličnih pratilaca, tako i zbog nerazumevanja jednog broja nastavnika“, rekla je Janković.

Direktorka Unicefa u Srbiji Regina de Dominicis rekla je pred konferenciju da je zakonodavstvo u Srbiji unapređeno, ali da su deca iz manjinskih zajednica, migranti i deca sa smetnjama u razvoju i dalje u nejednakom položaju.

„Treba se boriti protiv nejednakosti i kada su deca veoma mala. Treba omogućiti svima da idu u predškolske ustanove. Deca iz siromašnih porodica, tek osam odsto ide u predškolske ustanove, a među romskom decom je još manji“, rekla je Dominicis.

 

Izvor: FoNet

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.