Do sada pred sudom pokrenuto najmanje 107 slučajeva povodom nestalih beba iz porodilišta u Srbiji

Do sada pred sudom pokrenuto najmanje 107 slučajeva povodom nestalih beba iz porodilišta u Srbiji

Objavio: Magločistač

16.09.2020

Kategorija: U fokusu

Roditelji koji sumnjaju da su im bebe po rođenju nestale iz porodilišta imaju novi rok, do 3. novembra, da podnesu sudu predlog za utvrđivanje činjenica o statusu svoje dece.

“Večernje novosti” u današnjem broju navode da je tom listu potvrđeno u višim sudovima u Beogradu i Nišu, da je “prvobitni rok do 11. septembra produžen u skladu sa uredbom o rokovima u sudskim postupcima za vreme vanrednog stanja”.

Prethodno je 11. septembra, kada je isticao rok za podnošenje sudskih predloga po zakonu o “nestalim bebama”, koji je stupio na snagu 11. marta i predviđao šest meseci za podnošenje predloga, Zaštitnik građana zatražio da se roditeljima da još mesec i po dana da se obrate pravosuđu, jer to nisu mogli tokom vanrednog stanja uvedenog zbog epidemije korona virusa.

U međuvremenu, kako je za “Novosti” potvrđeno u Vrhovnom kasacionom sudu, postupak po Zakonu o utvrđivanju činjenica o statusu beba za koje se sumnja da su nestale iz porodilišta, do 1. juna je pokrenulo 37 roditelja.

Član beogradske grupe roditelja nestalih beba Goran Filipović je za “Novosti” izjavio da je to udruženje 11. septembra Višem sudu u Beogradu dostavilo dodatnih 70 predmeta, što znači da ih je do sada podneto najmanje 107.

“U petak smo predali 70 obrađenih predmeta Višem sudu u Beogradu, a spremamo još njih tridesetak koje su nam u međuvremenu roditelji dostavili. Nadamo se da će ih sudovi prihvatiti”, kazao je Filipović.

“Novosti” navode da je u Nišu za 18. septembar zakazana obuka sudija kako da postupaju po novom zakonu.

Prema Zakonu, utvrđivanje slučajeva nestalih beba može sudovima da podnosi i Zaštitnik građana.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.